Akumulatory

2022-10-07 0 przez Admin

czy wiesz że…

Pierwszy akumulator stosowany w elektronarzędziach powstał w 1969r, ważył aż 5,5kg a ładowanie trwało nawet 8 godzin!


Z dzisiejszej perspektywy brzmi to niewyobrażalnie, prawda?

 

Elektronarzędzia akumulatorowe dzięki swojej praktyczności i niezawodności zyskują zaufanie i cieszą się wielką popularnością. Dziś wybór elektronarzędzi akumulatorowych jest ogromny – od podstawowych wkrętarek czy szlifierek po narzędzia ogrodowe, systemy oświetlenia czy ciężkie maszyny budowalne (np. Milwaukee MX FUEL (polecamy sprawdzić). https://pl.milwaukeetool.eu/systems/mx-fuel/

Najpopularniejsze są obecnie akumulatory litowo – jonowe (Li-on). Dostępne na rynku są również akumulatory niklowo-kadmowe (NiCD) i niklowo-wodorkowe (NiMH) – jednak są już wycofywane z użycia.


Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam najważniejsze zagadnienia związane z doborem oraz dbaniem o akumulatory.

 

Zaczynajmy !

 

Podstawową informacja którą musisz wiedzieć jest to że każdy producent posiada własne akumulatory, które nie działają wymiennie w innych markach elektronarzędzi. Poza nielicznymi wyjątkami, wszystkie akumulatory danego producenta pracują w każdym narzędziu danej marki bez różnicy jakiej są pojemności, musimy tylko zachować to samo napięcie (najczęściej 12V i 18V).

W zależności od tego, czym się zajmujesz i jakiej maszyny używasz, czy ważniejsza jest dla Ciebie lekkość maszyny czy czas pracy możesz dobrać moc swojego akumulatora. Pojemność akumulatora wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Im więcej Ah, tym dłużej akumulator będzie działał na jednym naładowaniu. Na rynku dostępne są akumulatory różnych marek o pojemnościach od 1.5 Ah do nawet 18 Ah!

Jeśli czas pracy na jednym ładowaniu nie jest dla Ciebie aż tak istotny możesz wybrać akumulator o mniejszej pojemności. Urządzenie będzie wtedy lżejsze i łatwiejsze w manewrowaniu. Przy pracy narzędziami prądochłonnymi (szlifierki kątowe, odkurzacze, duże klucze udarowe) zalecane są akumulatory o większych pojemnościach).


Akumulator wybrany ale jak o niego dbać ???


Niestety nieprawidłowe użytkowanie akumulatora może sprawić że będzie on pracował o wiele krócej niż zakładał producent. Nieużywany akumulator traci swoją żywotność. Wbrew pozorom mniejsza eksploatacja nie oznacza mniejszego zużycia. Częste samorozładowanie doprowadza do zmniejszenia żywotności akumulatora.

Niskie temperatury również nie wpływają korzystnie na akumulatory, na zimnie tracą one swoją pojemność. Wiadomo, że nie mamy wpływu na temperaturę panującą na zewnątrz,
natomiast przechowywanie baterii w nieizolowanym garażu czy samochodzie przy ujemnych temperaturach nie jest dobrym pomysłem.

Kolejna z ważnych rzeczy, to ładować akumulatory do pełna.

Rozładowany akumulator powinien „poczekać” ok 10 -15 minut w celu obniżenia temperatury przed następnym ładowaniem. Ładowarki za każdym razem sprawdzają opór ogniw który zwiększa się w raz ze wzrostem temperatury.


Właściwy dobór samej ładowarki również ma znaczenie.


Zalecane jest używanie oryginalnych ładowarek danego producenta. Zabezpieczysz w ten sposób akumulator przed przeładowaniem, które zdecydowanie skraca jego żywotność.